**************************************************************************

Zapraszamy do obejrzenia galerii pisarzy, którzy odwiedzili Naszą Bibliotekę…

**************************************************************************

„Społeczny savoir vivre…” – w wykonaniu Michała Zawadki   ( 14-07-2015 r. )

Kilka dni temu, Gminną Bibliotekę Publiczną w Rząśni odwiedził Michał Zawadka ( autor bajek o miłości, szacunku, przyjaźni, tolerancji i cudach natury, konferansjer, lektor oraz animator publiczności ).  W przeszłości aktor i kaskader. Część osób może go kojarzyć z musicalu „Metro” oraz takich przedstawień jak: Fairy Queen”, “Dancing”, “Wozzeck”, “Władza”, “Dama Pikowa”, “Czerwony Kapturek”, “Opentaniec”, “Otello”, “Azzuro”, “Miss Sajgon”, “Piotruś Pan”. Wszystkich nie sposób wyliczyć gdyż łącznie było ich ok. 1400 ( zarówno w kraju jak i za granicą ).

Zacny gość przeprowadził warsztaty literackie dla dzieci pt. „Społeczny savoir vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk”.

Stopniowo wprowadzał on najmłodszych czytelników w świat trudnych zależności społecznych oraz kultury osobistej. W empiryczny sposób, poprzez zabawę z dziećmi, zilustrował im m.in. pojęcie „wiedza” – jako podstawa działania, wyobraźnia, konsekwencja, umiar, dostrzeganie, przyjaźń i tolerancja.

Michał Zawadka zaprezentował również dzieciom swoje zdolności aktorskie czytając fragmenty napisanej przez siebie książki „Mądrość z natury”.

Przy każdej wspólnej zabawie radości, śmiechu było co niemiara.

Pan Zawadka przekazując istotę wiedzy, raz był skaczącą małpą, innym razem słychać było rżenie konia lub szczekanie psa, dzięki temu całą uwagę dzieci skupił na sobie. Pobudzał w nich wyobraźnię i zarazem tłumaczył im, że bez niej życie może być szare i nudne. Myślenie może pobudzać ludzi do odkrywania świata, wynalazków. Jako przykład wskazał wymyślenie rzepa do ubiorów, butów itp.

Jedna z uczestniczek spotkania o imieniu Amelia stwierdziła, iż bardzo jej się podobała zabawa z ryżem: „ Pan mówił, że jak jedno dziecko weźmie dla siebie za dużo zabawek to inne dzieci nie będą miały się czym bawić. Fajnie pokazał też co to jest umiar. Tylko trochę się wystraszyłam jak balon wystrzelił.”

Po minach dzieci oraz ich zaangażowaniu w zabawę widać było, że Pan Zawadka bardzo im przypadł do gustu – skomentowała Joanna Konieczko inicjatorka spotkania.

 
DSC00077-t.jpgDSC00078-t.jpgDSC00080-t.jpgDSC00084-t.jpgDSC00085-t.jpgDSC00087-t.jpgDSC00089-t.jpgDSC00092-t.jpgDSC00093-t.jpg

 

********************************************************************************************

Spotkanie autorskie z Edytą Zarębską bajkopisarką i ilustratorką – laureatką konkursu literackiego im. Astrid Lindgren

 

image_005-t.jpg

15 czerwca 2015 roku o godz. 8.30 w  Naszej Bibliotece odbyło się   spotkanie autorskie z bajkopisarką  i ilustratorką Edytą Zarębską. Myślą przewodnią spotkania były marzenia, bo każde dziecko pragnie aby się spełniły.   W trakcie swoich występów autorka udowodniła, że marzenia się spełniają, a kluczem do ich realizacji jest wiedza ukryta w książkach.

W spotkaniu uczestniczyły  dzieci z klas I Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rząśni. Autorka wystąpiła w pięknym, baśniowym stroju. Swoje wystąpienie zaczęła opowiadając o swoich przygodach z dzieciństwa, które były dla niej inspiracją do pisania książek dla najmłodszych.W czasie spotkania, dzieci miały również, dzięki zdolnościom Pani Edyty możliwość obserwowania jak powstaje ilustracja do książki.

Do wspólnej zabawy włączył się również Pan Robert ( prywatnie mąż autorki),   który przeczytał bajkę, a następnie  zaśpiewał piosenkę przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego. Dzieci  śpiewały i  klaskały do rytmu.  Słowa do  piosenki  „Mądra rzeka”  napisała Pani Edyta, a muzykę skomponował  jej mąż.  Należy podkreślić,  że piosenka napisana  została specjalnie dla biblioteki o bibliotekach.

Pani Edyta bardzo  szybko nawiązała  kontakt z  dziećmi, które  brały aktywny udział w spotkaniu i  chętnie odpowiadały na zadawane  pytania.

  Zapraszamy dzieci do naszej biblioteki aby zapoznać się z lekturami Edyty Zarębskiej…

 
281485-352x5001-t.jpg 276312-352x5001-t.jpg 276313-352x5001-t.jpg

IMG_0452-t.jpgIMG_0455-t.jpgIMG_0458-t.jpgIMG_0467-t.jpgIMG_04781-t.jpgIMG_0456-t.jpgIMG_0470-t.jpgIMG_0482-t.jpgIMG_0480-t.jpgIMG_0476-t.jpgIMG_0486-t.jpgIMG_0488-t.jpg

 

********************************************************************************************

Pan TIK-TAK czyli Andrzej Marek Grabowski zagościł w Rząśni 

W dniu 7 maja 2015 roku na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni –  w miejscowym Zespole Szkolno- Przedszkolnym im. Jana Pawła II pojawił się Andrzej Marek Grabowski czyli telewizyjny pan TIK- TAK z programu dziecięco- edukacyjnego.

Pierwsze odcinki tegoż programu powstały w roku 1981. Początkowo były one audycją kukiełkową. W roku 1983 bohaterów zaczęli odgrywać ludzie m.in. Pana Tik-Taka wspomniany Andrzej Marek Grabowski, Ciotkę Klotkę – Ewa Chotomska ( tj. ta która niedawno odwiedziła SP w Białej ) oraz dzieci z zespołu Fasolki. Autorem muzyki był Krzysztof Marzec. Z czasem Pana Tik-Taka zastąpił Krzyś Tik Tak (Krzysztof Marzec). Gościnnie pojawiali się też: Pan Fasola (Krzysztof Tyniec), Profesor Ciekawski (Andrzej Marek Grabowski), oraz kukiełki Zając Poziomka (Stefan Pułtorak) i Rozamunda.

Audycja była jedną z najbardziej lubianych przez dzieci i wielokrotnie nagradzanych. Od 15 lutego 2014 archiwalne wydania programu emituje TVP ABC.

 

Dzieci z klas I-III, które licznie wypełniły salę audiowizualną w Rząśni dowiedziały się, że gość specjalny ich szkoły jest także autorem książek dla dzieci takich jak: Zając Poziomka, Pirat Jędruś; programów telewizyjnych dla najmłodszychCiuchcia, Budzik oraz wspomniany Tik-Tak, a także ponad 500 piosenek, m.in. Kulfon, co z ciebie wyrośnie, Witaminki.

Pan Andrzej od ponad 30 lat pracuje zawodowo z dziećmi i dla dzieci, stąd nie miał problemu z nawiązaniem kontaktu ze zgromadzonym audytorium. W wesoły ale i obrazowy sposób opowiadał o historiach, które pojawiają się w jego książkach. Uczniowie szkoły podstawowej poznali małą Kasię, której największym marzeniem było posiadanie kochanego pieska. Tata dziewczynki, który jako dziecko został przez psa pogryziony, kategorycznie sprzeciwiał się temu pomysłowi. Pewnego dnia Kasia odnalazła w śmietniku małego kundelka… czy mogła go zatrzymać ? Otóż by tego się dowiedzieć, należy zapoznać się z książką pisarza o dość specyficznej nazwie „Instrukcja obsługi pieska Jacusia”.

W bogatej twórczości pisarskiej nawiązuje też on do wojennych doświadczeń swojej matki.  Napisał m.in. książkę „Wojna na Pięknym Brzegu”, jak sam stwierdza – „jest ona jednym z najbardziej ulubionych moich dzieł”.

W trakcie spotkania okazało się, że pisarz nie przyjechał sam. W wielkiej, kolorowej walizce ukryli się bohaterowie, w których tworzeniu pan Andrzej brał udział. Był kot Budzik oraz jego sąsiedzi – potwory: Bezkajku i Szefuncio, które dzieci doskonale znają z telewizji. By i nauczycielki oraz bibliotekarki poczuły się jak w dzieciństwie – specjalnie dla nich pan Andrzej przywiózł legendarnego Kulfona oraz Zająca Poziomkę.

W trakcie ponad godzinnej prezentacji, co rusz prosił kolejne dzieciaki aby mu pomagały w obsłudze „kukiełkowych bohaterów”. Chętnych była cała sala, a kukiełek tylko kilka. Szczęśliwcy mieli okazję zaprezentować swój kunszt aktorski. Ci którzy byli „tylko widzami” też nie żałowali czasu spędzonego z panem Andrzejem. Trudno było odgadnąć na kim zrobił on większe wrażenie…. Na dzieciach ? Czy może dorosłych ? W końcu odżyły dawne wspomnienia z dzieciństwa…  Sam poczułem, jakbym przeniósł się wehikułem czasu o jakieś 30 lat wstecz.

Spotkanie było bardzo fajne, widownia żyła i angażowała się w mój występ. To wspaniałe uczucie” – przyznał pan Andrzej. Zadowolenia nie kryła także dyrektor biblioteki – Joanna Konieczko. „Jeżeli my pokazujemy pisarzom, że ich przekaz trafia do nas, to oni bardzo chętnie przyjmują kolejne zaproszenia”.

Po prezentacji, jak to jest w zwyczaju – pan Andrzej rozdawał autografy i dokonywał wpisów w zakupionych książkach jego autorstwa. Prawie wszystkie przywiezione do Rząśni znalazły nabywców. „Ja kupiłem kulfona…” chwalił się Bartek Baran z klasy I, „a ja instrukcję obsługi pieska 

DSC_0001-t.jpgDSC_0011-t.jpgDSC_0016-t.jpgDSC_0050-t.jpgDSC_0096-t.jpgDSC_0154-t.jpgDSC_0163-t.jpgDSC_0177-t.jpgIMG_0428-t.jpg

********************************************************************************************

Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską

W dniu 24 kwietnia 2015 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej w Białej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni – odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, scenarzystką programów i autorką tekstów piosenek dla dzieci Ewą Chotomską.

Córka sławnej pisarki Wandy Chotomskiej i Jerzego Steinmetza znana jest jako Ciotka Klotka z programu dla dzieci „Tik- Tak” ( emitowanego w telewizji przez 17 lat ). Występowała ona także w innych produkcjach dla dzieci m.in.: w Ciuchci oraz Fasoli. Była producentką programów edukacyjnych takich jak: „Budzik” i „Jedyneczka”. Jest założycielką, wraz z Andrzejem Grabowskim, zespołu dziecięcego „Fasolki” ( 1983 r. ) oraz autorką ok. 300 tekstów piosenek m.in. „Mydło lubi zabawę”, „Szczotka, pasta”, „Zabiorę brata” czy „Moja fantazja”.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie całej szkoły podstawowej wraz z nauczycielkami. Dla nich Ewa Chotomska przybrała postać Ciotki Klotki. Jej barwny strój sprawił, że została mile i otwarcie przywitana przez dzieci i ich opiekunów. W trakcie wystąpienia pisarka opowiadała o swojej mamie, Wandzie Chotomskiej. Wspominała jak ona uczyła ją rymów. Opowiadała także o swojej twórczości, o domowych zwierzętach, które później stały się bohaterami jej książek i piosenek. Dziecięca publiczność była bardzo aktywna. Wszystkie chętnie odpowiadały na pytania i zagadki oraz śpiewały znane piosenki. Te, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi otrzymały od pisarki  cukierki.

Pisarka opowiadając o swoich książkach, piosenkach – poruszała bardzo przyziemne i jakże ważne tematy m.in.: że należy często jeść owoce i warzywa, dbając o higienę nie można zapominać o mydle i szczoteczce do zębów. Zwróciła uwagę na to, że należy z dziećmi dużo rozmawiać oraz czytać im książki, nawet do 12 roku życia. Czytanie wpływa na intelekt, a przede wszystkim rozwija fantazję i pobudza marzenia.

Na zakończenie spotkania Joanna Konieczko dyrektor gminnej biblioteki oraz Barbara Bociąga dyrektor szkoły, podziękowały pisarce za tak świetny występ, wręczając jej piękny bukiet kwiatów. Słowa uznania należą się również nauczycielce i bibliotekarce jednocześnie p. Annie Stachera, która była koordynatorem całego przedsięwzięcia ze strony szkoły.

Prawie wszystkie dzieci mogły kupić książki pisarki oraz zdobyć jej autograf. W czasie gdy ta pisała kolejne dedykacje w książkach, my zapytaliśmy dwie uczennice jak im się podobało spotkanie. „Było naprawdę super… mnie się bardzo spodobała piosenka o mydełku”, skwitowała Julia Stępień z klasy „0”, „a mnie piosenka o paście do zębów”, wtórowała jej rówieśniczka Ola Rozumek. Jednym z pierwszych, który kupił książkę i zdobył autograf był Maciej Zasada. „Wybrałem książeczkę o zającu poziomce, gdyż jest bardzo fajna” – stwierdził z uśmiechem.

Z tego co ustaliliśmy, Pani Ewa jechała jeszcze na jedno podobne spotkanie. Tam już chyba została bez książek…, gdyż większość wykupili uczniowie z Białej.

DSC_0234-t.jpgDSC_0236-t.jpgDSC_0359-t.jpgDSC_0448-t.jpgDSC_0480-t.jpg

********************************************************************************************

 Czytelnicy z Rząśni spotkali się z Jolantą Szwalbe

( 27-02-2015 r. )

Autorka czterech książek: „Myśl i działaj dla przyszłości”, „Sekrety istnienia”, „Złap wiatr w żagle”, i „Wyrusz w drogę”, niepoprawna optymistka jak o sobie zwykła mówić – czyli Jolanta Szwalbe z Łodzi spotkała się w ramach dyskusyjnego klubu książki, z czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni.

Z dużym przejęciem opowiadała ona o własnych doświadczeniach i autorytetach. W trakcie swojego wystąpienia przedstawiła fragmenty autobiografii, wskazując trudności, które spotkała na swojej życiowej drodze i sposób na ich przezwyciężenie. Spośród wielu przywołanych charakterów, pisarka najbardziej upatrzyła sobie postać Benjamina Franklina, którego wartości wprowadziła we własne życie. Za słowami Franklina: „Jeśli jest coś, co możesz zrobić, albo ci się śni, że możesz, zacznij to robić. W śmiałości tkwi geniusz, potęga i magia” – pisarka stara się iść przez życie, a nie czekać aż ono przeminie. Uważa, że bez względu na wiek należy marzyć i realizować swoje pragnienia, ponieważ to one tworzą przyszłość. Radziła zebranym aby kierowali się w życiu nie tylko rozsądkiem, ale i intuicją oraz sercem. „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu” – podkreślała uśmiechając się do zebranego audytorium.

Dużo miejsca poświęciła książce „Myśl i działaj dla przyszłości”. Ta książka, ma przede wszystkim promować nawyk oszczędzania, ma skłaniać do autorefleksji i spowodować, że pomyślimy o naszej przyszłości finansowej odpowiedzialnie, bez nerwowego zniecierpliwienia, że nie mamy na to teraz czasu. To bardzo ważne, zważywszy na nowy system emerytalny.

„Bardzo się starałam, żeby pieniądz w moim zbiorze kojarzył się z dobrem, a ludzie którzy uczciwie doszli do dużych pieniędzy, byli z tego dumni. Wierzę, wbrew obiegowej opinii, że pieniądze mogą i dają szczęście, pod warunkiem, że zostaną użyte do czynienia dobra” – podkreślała pisarka.

Po wykładzie, który został nagrodzony brawami, można było zakupić wybrane książki wraz z dedykacją.

O wrażenia ze spotkania z Panią Szwalbe zapytaliśmy jedynego mężczyznę, który znalazł się wśród zgromadzonej publiczności. Krzysztof Włodarczyk, mieszkaniec Rząśni stwierdził cyt. „Spotkanie było bardzo fajne. Pisarka wykazała się bardzo dużym poczuciem humoru. W swoich książkach prezentuje życie takim jakie jest naprawdę. Widać, że twardo stąpa ona po ziemi. Tą pewność siebie stara się przelać na innych, tak by wykorzystali oni życie możliwie najlepiej, nie marnując przy tym ani jednej chwili”.

 

„Jeżeli jest ktoś zainteresowany twórczością Jolanty Szwalbe to w każdej chwili może u nas wypożyczyć jej książki. Nasza biblioteka posiada wspomniane wcześniej publikacje. Naprawdę są pouczające…”, zachęca dyrektor biblioteki Joanna Konieczko.

DSC_05491-t.jpgDSC_05531-t.jpgDSC_05541-t.jpgDSC_05551-t.jpgDSC_05561-t.jpgDSC_05571-t.jpgDSC_05581-t.jpgDSC_05591-t.jpgDSC_05611-t.jpgDSC_05651-t.jpg

 

 ******************************************************************************************************

 „Kochane Lato z Radiem”  – spotkanie  z Romanem Czejarkiem  (15-10-2014 r. )

W środę 15 października o godz. 18.00 w Naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Romanem Czejarkiem – dziennikarzem, radiowcem, pisarzem, publicystą ale także i konferansjerem.
Okazją do spotkania była książka „Kochane Lato z Radiem”, w której Roman Czejarek opowiada  o ludziach, tworzących popularną audycję, jego historii, gwiazdach występujących na słynnych plenerowych koncertach, fanach, konkursach organizowanych na antenie i na estradzie, przytacza zabawne sytuacje, sypie anegdotami, opisuje ciekawostki zza mikrofonu i zza sceny. Nie inaczej było w bibliotece.  Dziennikarz mówił, jak trafił do „Lata z Radiem”, jakim jest szefem , na czym polega fenomen najpopularniejszego programu polskiego radia, o swoich zainteresowaniach (pasjonuje się m.in. historią swojego rodzinnego Szczecina, którą opisał w książce „Kolorowy Szczecin”).
Pan Roman przygotował niespodzianki dla czytelników – można było zdobyć radiowe kubki , poduszkę pszczółkę i inne gadżety , wystarczyło odpowiedzieć na pytania związane z popularną audycją. A na koniec były oczywiście kuluarowe rozmowy z gościem i autografy w jego książce.

Roman Czejarek ma dar pisania i mówienia lekko i przyjemnie.  Uchyla rąbka radiowych tajemnic i opowiada  o kulisach plenerowych koncertów w taki sposób, aby nikogo nie urazić, o współpracownikach wypowiada się z szacunkiem a przecież mógłby i inaczej. Bo pewnie nie wszystko jest tak różowe i piękne. Jednak Czejarek zachowuje klasę nie szczędząc przy tym krytyki i pokazując swoje zdanie. W książce nie ma sztucznego udawania. Jest taka jak on szczera i serdeczna. Pokazuje pasie i sens życia autora…


DSC_1954-t.jpgDSC_1961-t.jpgDSC_1962-t.jpgDSC_1963-t.jpgDSC_1965-t.jpgDSC_1967-t.jpgDSC_1972-t.jpgDSC_1977-t.jpgDSC_1981-t.jpgDSC_1986-t.jpgDSC_1987-t.jpgrzasn001_copy-t.jpgrzasn004_copy2-t.jpgrzasn005_copy-t.jpgrzasn007_copy-t.jpgrzasn008_copy-t.jpgrzasn011_copy-t.jpgrzasn012_copy-t.jpgrzasn014_copy-t.jpgrzasn016_copy-t.jpgrzasn021_copy-t.jpg

 

*****************************************************************************************************

Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską 15-10-2014 r.

 Znana głównie jako Ciotka Klotka z telewizyjnego „TIK-TAKA” lat 70-tych i 80-tych, Pani Ewa Chotomska odwiedziła nas ponownie. Było nam niezmiernie miło powitać w środę 15 października o godz. 8.30 tę niezwykle barwną postać w kolorowych piórkach i butach nie do pary. W spotkaniu wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie klasy I i II.Dzięki uprzejmość Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Rząśni spotkanie odbyło się w sali audiowizualnej.

Ewa Chotomska oprócz „TIK-TAKA” występowała również w programach „Ciuchcia”, „Fasola” oraz „Domowe Przedszkole”. Była ponadto producentką programów edukacyjnych TVP „Budzik” i „Jedyneczka”. Wraz z Panem Andrzejem Markiem Grabowskim założyła znany i lubiany zespół „Fasolki”, który w tym roku będzie obchodził jubileusz 30-lecia. Dzięki „Fasolkom” stała się autorką ponad 500 tekstów piosenek dla dzieci. Któż nie zna „Mydło lubi zabawę”, „ Szczotka, pasta” czy też „Fantazja”.
Pani Ewa w kolorowym kapeluszu i z pięknym uśmiechem na twarzy opowiadała o sobie, o tym co udało jej się zrobić przez te wszystkie lata dla dzieci. Mówiła również o swoich zwierzakach i o tym iż od dziecka towarzyszą jej wiersze, bo jej znana mama Pani Wanda Chotomska zawsze bawiła się z małą Ewą w rymy, z których powstawały piękne wierszyki. Na spotkaniu Pani Ewa zaraziła nasze dzieci tą zabawą. Ponadto zachęciła je do zabawy w zgadywanki. Po każdej prawidłowej odpowiedzi nasz milusiński otrzymywał od autorki łakocia. Nasze dzieciaki wykazały się niezwykłą wyobraźnią, a autorka zachęcała do czytania książek na głos.
Po spotkaniu, które przebiegło bardzo żywiołowo i w sympatycznej atmosferze dzieci mogły nabyć książki i otrzymać autograf od autorki.

DSC_1938-t.jpgDSC_1941-t.jpgDSC_1943-t.jpgDSC_1945-t.jpgDSC_1948-t.jpgDSC_1919-t.jpgDSC_1920-t.jpgDSC_1923-t.jpgDSC_1924-t.jpgDSC_1925-t.jpgDSC_1926-t.jpgDSC_1927-t.jpgDSC_1928-t.jpgDSC_1929-t.jpgDSC_1930-t.jpgDSC_1931-t.jpgDSC_1932-t.jpgDSC_1933-t.jpgDSC_1953-t.jpgDSC_1952-t.jpg
*************************************************************************************************

Spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską 17-06-2014 r.

 

17 czerwca gościem Naszej Biblioteki była pisarka i ilustratorka książek dla dzieci, tłumacz i krytyk sztuki Eliza Piotrowska. Pani Eliza ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu i studia specjalizacyjne na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, gdzie mieszkała i pracowała kilka lat. Obecnie mieszka w Brazylii. Jest autorką wielu książek m.in. „To miasto nazywa się Rzym”,” Ciocia Jadzia”, „Żółte kółka”,” A ja nie pozwolę nudzić Wam się w szkole„. Ponadto współpracuje z Misiem i Świerszczykiem.
Spotkanie z dziećmi Eliza Piotrowska rozpoczęła o „Przewodnika po Rzymie„, z którego uczestnicy nauczyli się kilku gestów i słów w języku włoskim. Dzieci odpowiadały na liczne pytania pani Elizy, ale również same chętnie je zadawały. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in., że autorka swoją przygodę z pisarstwem rozpoczęła w wieku 4 lat, a najważniejszą dla niej z dotychczas wydanych książek jest Ciocia Jadzia, z której bohaterką sama się utożsamia. Niezwykle ważnym momentem w życiu pisarki było poznanie znakomitej poetki Danuty Wawiłow, która opiekowała się młodymi poetami. W miłej atmosferze czas spotkania dobiegł końca. Za ciekawe przeżycia dzieci podziękowały oklaskami, a pisarka odwdzięczyła się ilustrowanymi autografami.

DSC_1433-t.jpgDSC_1437-t.jpgDSC_1439-t.jpgDSC_1440-t.jpgDSC_1442-t.jpgDSC_1443-t.jpgDSC_1444-t.jpgDSC_1445-t.jpgDSC_1446-t.jpgDSC_1451-t.jpgDSC_1454-t.jpgDSC_1460-t.jpgDSC_1462-t.jpg

 **************************************************************************************************

Spotkanie autorskie z Dorotą Combrzyńską-Nogala   9-05-2014 r.

Z okazji II Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z Książką na Walizkach – podróż z historią i legendą” połączonych  z „Tygodniem Bibliotek” w GBP Rząśni  odbyło się w piątek 9 maja 2014 roku spotkanie autorskie z Panią Dorotą Combrzyńską-Nogala – absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Mieszkającą w Łodzi, pracującą z dziećmi niesłyszącymi, współautorką cyklu programów dla dzieci emitowanych w lokalnej telewizji. Pisarka w pasjonujący sposób opowiadała uczniom historię łódzkiego getta, którą opisała w książce „Bezsenność Jutki”, a która wydana została z okazji 70. rocznicy przeprowadzenia „szpery” ww. getcie.

Uczniowie Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni mieli możliwość zadawania pytań pisarce z czego chętnie skorzystali. Pytania były różne, niektóre bardzo trudne, ale na wszystkie otrzymali wyczerpującą odpowiedź. Młodzież dowiedziała się kiedy   powstała pierwsza książka, co skłoniło pisarkę do jej napisania,  a także ciekawostki o niezrozumiałych magicznych słowach wyliczanek z dzieciństwa np.” Ene due rike fake …” , w których odkryto ślady języka jidysz. Spotkanie z Panią Dorotą Combrzyńską- Nogala było bardzo pouczające, uczące pokory do historii i wydarzeń z tamtego okresu. Na pewno dało do myślenia wielu ludziom, nauczyło doceniać to co mamy i cieszyć się z każdego dnia. Na zakończenie wszyscy chętni otrzymali pamiątkowy wpis z dedykacją autorki.

W ramach akcji „Z Książką na Walizkach” Wydawnictwo Literatura ogłosiło konkurs plastyczno-literacki pt. „A to historia”. Do biblioteki  wpłynęło sześć prac uczennic klasy V b.  Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Rząśni. Komiks wykonany przez Julię Sygidus bardzo zachwycił naszego gościa i pojechał na finał do Łowicza. Wyróżnione zostały uczennice Alicja Płaczek, Alicja Komór, Marcelina Bielecka, Klaudia Bożek i Amelia Rogalewicz.

dsc_12392-t.jpgdsc_12402-t.jpgdsc_12412-t.jpgdsc_12422-t.jpgdsc_12432-t.jpgdsc_12442-t.jpgdsc_12452-t.jpgdsc_12472-t.jpgdsc_12522-t.jpgdsc_12551-t.jpgdsc_1264-12-t.jpgdsc_12672-t.jpgdsc_12702-t.jpgdsc_12712-t.jpgdsc_12761-t.jpgdsc_12831-t.jpgdsc_12881-t.jpgdsc_12901-t.jpgdsc_12931-t.jpgdsc_12961-t.jpgdsc_12971-t.jpgdsc_13011-t.jpgdsc_13041-t.jpgdsc_13081-t.jpgdsc_13101-t.jpgdsc_13141-t.jpg

********************************************************************************

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Otocką zd. Pietruszka
W dniu 8 kwietnia 2014 roku w Naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Panią Aleksandrą Otocką z domu Pietruszka, dumą naszego regionu. Poetka urodziła się w czasie wojny 1939 roku, w miejscowości Żary w gminie Rząśnia. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (aktualnie Akademia im. Jana Długosza)
Swoje utwory publikowała w tomikach zbiorowych Klubu Literackiego „Fraszka” działającego w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej. Poetka jest autorką min. dwóch tomików wierszy: „Wiersze z prozy życia”, którym zadebiutowała w 2012 roku i „Myśli posrebrzane”. To poezja po którą możemy sięgnąć zarówno w zimny, grudniowy wieczór jak i upalne lipcowe popołudnie, kiedy to czytelnik ze względu na wiek podda się z przyjemnością czytaniu przyjemnych dzieł. Pisanie wierszy daje także naszej lokalnej poetce dużą satysfakcję. Większość utworów Pani Aleksandry to życiowe mądrości, które łatwo trafiają do odbiorcy, powodując, że chce się jeszcze i jeszcze…

Na spotkanie przybyło wielu znajomych autorki i rodzina. Pisarka wszystkim uczestnikom wręczyła tomik wierszy z dedykacją. Autorka prezentowała swoje wiersze, wspominała dawne lata, nauczycieli, znajomych, miejsca. Do dyskusji włączyła się także publiczność. Pani Aleksandra to kobieta niezwykła, z ogromną pokorą do ludzi i świata. O sobie mówiła niewiele, wolała skupić się na poezji.
Spotkaniu towarzyszył również akcent muzyczny, miła niespodzianka – Lidia Stefanek, uczennica szkoły muzycznej zagrała na flecie dla Pani Aleksandry utwory: „Kanarek”, „Taniec Hajduka” i „Odę do Radości” – Hymn UE. Na zakończenie spotkania Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni Joanna Konieczko, z wyrazami podziękowania, wręczyła Pani Aleksandrze bukiet piękny kwiatów, zapraszając Ją jednocześnie na kolejne spotkanie jesienią.

Cierpliwość ( z tomiku „Myśli Posrebrzane” 2013)
Cierpliwość to jedna z cnót,
dziś rzadko spotykana,
a zawsze pożądana.
Powstaje w wielkim trudzie,
więc najczęściej nie lubią
ćwiczyć jej ludzie

bibliotekadscn6737-t.jpgbibliotekadscn6740-t.jpgbibliotekadscn6748-t.jpgbibliotekadscn6719-1-t.jpgbibliotekadscn6723-t.jpgbibliotekadscn67271-t.jpgbibliotekadscn6730-t.jpgbibliotekadscn6735-t.jpgbibliotekadscn6736-t.jpgbibliotekadscn6721-t.jpgbibliotekadscn6706-t.jpgbibliotekadscn6774-t.jpgbibliotekadscn6778-t.jpgbibliotekadscn6750-t.jpgbibliotekadscn6752-t.jpgbibliotekadscn6759-t.jpgbibliotekadscn6762-t.jpgbibliotekadscn6765-t.jpgbibliotekadscn6772-t.jpgbibliotekadscn67241-t.jpg

*************************************************************************************************

Trzecie spotkanie autorskie z Barbarą Rosiek

W dniu dzisiejszym w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rząśni odbyło się kolejne spotkanie autorskie z Barbarą Rosiek, która tym razem promowała swą najnowszą książkę pt. „Ćpunka”. Książka, która jest już dziesiątą prozą tej znanej autorki to opowieść o Ance P. szesnastoletniej dziewczynie, młodej osobie, która wpada w nałóg. Jest ciągle pod wpływem środków odurzających, swoim wyglądem „krzyczy” codziennie o pomoc, prosi o miłość.

Podczas spotkania Pani Barbara Rosiek opowiadała o inspiracji, która doprowadziła do powstania tej powieści, o trudzie jej pisania o tym, ze jest to doskonały przegląd wielu życiorysów młodych ludzi, które poznała podczas swej pracy jako psycholog.

Podczas ponad półtoragodzinnego spotkania, ze strony zgromadzonej młodzieży padały liczne pytania do Pani Barbary o jej życie obecne, a przede wszystkim o wspomnienia, które ukształtowały Ją jako osobę i pisarkę i przyczyniły się do charakteru Jej twórczości. Padły ważne stwierdzenia dotyczące aktualności „Ćpunki”, jako prozy osadzonej w naszej obecnej rzeczywistości i opowiadającej przecież o losach młodej osoby z naszego otoczenia.

Na zakończenie spotkania Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni Joanna Konieczko, z wyrazami podziękowania, wręczyła Pani Barbarze piękny bukiet kwiatów, zapraszając Ją jednocześnie do jak najczęstszych odwiedzin w naszej Bibliotece.

****************************************************************************************

Spotkanie autorskie z Ireną Matuszkiewicz

Spotkanie czytelników z Barbarą Rosiek

 

W dniu 15 października 2013 roku czytelnicy  Gminnej Biblioteki Publicznej mogli już po raz drugi spotkać się z pisarką Barbarą Rosiek. Autorka książek o tematyce związanej z nałogami, opowiadała z dużą szczerością o własnych problemach z narkotykami i alkoholem. Jej się udało wrócić do rzeczywistości….. ( a była już w śmierci klinicznej m.in. po nieudanej próbie samobójczej ).

Teraz pisze i poucza czytelników, jak nie dać się tym zgubnym uzależnieniom. Sama jest psychologiem klinicznym i wkłada dużo pracy aby pomagać innym.

Książka  ”Pamiętnik narkomanki” stała się prawdziwym bestsellerem. Już niebawem ma się ukazać „Ćpunka”.

Napisała również takie pozycje jak:

  • Kokaina
  • Byłam schizofreniczką
  • Alkohol, prochy i ja
  • W poszukiwaniu ducha
  • Kokaina. Zwierzenia narkomanki
  • Poganiacze Chleba
  • Życie w hospicjum
  • Oddział otwarty

Naprawdę warto zagłębić się w tej lekturze. Ktoś kto ma problemy z samym sobą, z dziećmi, kimś bliskim może wynieść bardzo wiele pozytywnych rzeczy.

Prasa o tym spotkaniu:

 

   Pouczające spotkanie z pisarką? Barbarą Rosiek ()

RZĄŚNIA

We wtorek, 15 października, czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni mogli już po raz drugi spotkać się z pisarką Barbarą Rosiek. Autorka książek o tematyce związanej z nałogami opowiadała z dużą szczerością o własnych problemach z narkotykami i alkoholem, które doprowadziły ją do prób samobójczych.

Teraz pisze i poucza czytelników, jak nie dać się tym zgubnym uzależnieniom. Sama jest psychologiem klinicznym i wkłada dużo pracy w to, by pomagać innym. Jej książka „Pamiętnik narkomanki” stała się prawdziwym bestsellerem. Już niebawem ma się ukazać kolejna – „Ćpunka”. Jak twierdzi autorka, postacie z książek często przypominają ją samą lub osoby, z którymi się zetknęła. Napisała również takie pozycje jak: „Kokaina”, „Byłam schizofreniczką”, „Alkohol, prochy i ja”, „W poszukiwaniu ducha”, „Zwierzenia narkomanki”, „Poganiacze Chleba”, „Życie w hospicjum”, „Oddział otwarty”. Pisze także wiersze.

– Ja nie próbuję uzdrawiać świata, ale proponuję lepsze życie. Nie osądzam innych… Z tego, co do mnie piszą ludzie, wynika, że bardzo źle się dzieje w szkołach. Jest bardzo dużo agresji. Co ciekawe, w dużej mierze dotyczy ona dziewczyn – mówiła Barbara Rosiek podczas spotkania. – Straszną rzeczą są dopalacze. Ich zażywanie niszczy mózg
w sposób nieodwracalny. Marihuana jest wzmacniana przez dealerów kokainą, aby szybciej uzależniała. A ci są bezwzględni. Nie interesuje ich, co się dzieje z osobami uzależnionymi, dla nich liczą się tylko pieniądze – dodała.

Jej własny przykład świadczy o tym, że rodzice często nie umieją rozmawiać ze swoimi dziećmi. Jeżeli relacje są słabe, nie ma nici porozumienia, to wtedy górę bierze grupa rówieśnicza. – Gdy osobę dopada stres, depresja, a blisko są narkotyki lub alkohol, to często po nie sięgamy. Na początku czujemy się bardzo dobrze i chcemy ten stan powtarzać, podtrzymywać. Tak się rodzi nałóg – kwituje ze smutkiem pisarka. – Ja przez narkotyki straciłam jelito. Mam kilka mocno zaawansowanych chorób związanych ze zniszczeniem wątroby i płuc. Cierpię na bezsenność – wylicza bez skrępowania Rosiek.  Jak twierdzi, w Polsce jest bardzo słabo rozwinięte leczenie osób uzależnionych. W większości przypadków psychiatrzy wdrażają tylko leczenie farmakologiczne. – Dużo lepsze metody stosują psychoanalitycy. Ale ich leczenie dużo kosztuje. Żeby tak naprawdę pomóc człowiekowi uzależnionemu lub z problemami natury psychicznej, trzeba mu zajrzeć w duszę, a to też wymaga dużo czasu – mówiła autorka „Pamiętnika narkomanki”.

Młodzież gimnazjalna, która była na spotkaniu, a także osoby dorosłe z bardzo dużym zaciekawieniem przysłuchiwały się tym wypowiedziom i pouczeniom jednocześnie. Było wiele pytań związanych z pracą pisarki i jej życiem osobistym.

– Już na pierwszym podobnym spotkaniu zauważyłam, że młodzież jest bardzo zainteresowana problematyką przekazywaną przez pisarkę. W związku z czym zaprosiłam ją ponownie do naszej biblioteki. Naprawdę warto zagłębić się w lekturze pani Rosiek. Ktoś, kto ma problemy z samym sobą, z dziećmi, z kimś bliskim, którego dotknął nałóg lub depresja, może wynieść z niej bardzo wiele cennych rzeczy – twierdzi Joanna Konieczko, dyrektor biblioteki.

– Bardzo mi się podobało. Na pewno wielu uczniów wyniesie coś pozytywnego. Wydaje mi się, że moi koledzy i koleżanki zastanowią się przed tym, czy brać narkotyki, czy spożywać alkohol. Na przykładzie losów pisarki mogliśmy zobaczyć, jakie są tego skutki – oceniła spotkanie Klaudia Brożyna, uczennica klasy I B gimnazjum w Rząśni.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcić do zagłębienia się w lekturze choć jednej
z przedstawionych książek. Chętnych informujemy, że biblioteka w Rząśni posiada w swoim księgozbiorze większość z tych pozycji.

****************************************************************************************

Kazimierz Szymeczko odwiedził Rząśnię

 

W czwartek 9 maja 2013 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Rząśni pojawił się Kazimierz Szymeczko – autor książek dla dzieci i młodzieży. To już drugie spotkanie tego pisarza z młodymi czytelnikami Rząśni i okolic. Zarówno pierwszy raz ( w 2010 roku ) jak i obecnie przybył on na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej.

Dyrektor biblioteki Joanna Konieczko poinformowała nas, że włączyła się  w akcję łódzkiego Wydawnictwa Literatura i Biblioteki Wojewódzkiej pn. „Z książką na walizkach – wokół Tuwima”. Zgodnie z założeniami tego przedsięwzięcia – siedmiu pisarzy, w ciągu 3 dni ( 9-11 maja br. ) miało odwiedzić 43 biblioteki miejskie, gminne, powiatowe i domy kultury na terenie województwa łódzkiego. W ramach spotkań mieli oni promować czytanie i obcowanie z książkami.

Pan Kazimierz swój pobyt rozpoczął od oceny prac plastycznych, związanych z wizualizacją twórczości Juliana Tuwima. Dzieci zaprezentowały bowiem w sposób graficzny najbardziej rozpoznawalne wiersze tegoż poety.

Pierwsze miejsce zdobyła praca Aleksandry Mularczyk ze SP w Rząśni „Ptasie radio”. Drugie miejsce zajęła Oliwia Bednarek ze SP w Broszęcinie, a na najniższym podium stanął Wiktor Siciarz ze SP w Rząśni. Najlepsza praca powędrowała do Łodzi na finał wojewódzki.

 

W trakcie dalszej części spotkania pisarz opowiadał dzieciom o swojej osobie i twórczości. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, że Kazimierz Szymeczko urodził się 11 czerwca 1965 roku w Rudzie Śląskiej. Pierwszy tekst drukowany napisał w 1996 roku do wydawnictwa Guliwer. Później pisał do Świerszczyka. Jego znane książki to „Milion w pięć dni”, „Kłopoty Komendanta Roka”, „Tajemnica jednej nocy” .

Wszyscy zgromadzeni mogli poznać także tajniki pisania wierszy, opowiadań oraz książek.

Żeby być pisarzem trzeba tego chcieć i to lubić dowiadujemy się z rozmowy z Panem Szymeczko. „Trzeba mieć wyobraźnię i tzw. warsztat pisarski. Pisanie wbrew pozorom nie jest takie proste. Na napisanie jednej książki potrzebny jest co najmniej rok, z czego na wymyślenie samej fabuły książki – co najmniej pół roku. Robię przez ten czas różne zapiski, które w fazie końcowej modyfikuję i zbieram w całość. Samo pisanie zajmuje kolejne 4 miesiące”.

Na pytanie jednego z uczniów, ile zarabia  ? – odpowiedział – „Zarabiam tyle, że stać mnie na ubranie, samochód i utrzymanie pięcioosobowej rodziny”. Pisarz dodał, że pracuje także jako bibliotekarz. Wcześniej był nauczycielem – polonistą.

Dla Kingi Rogaczewskiej z VI klasy spotkanie było bardzo fajne. Poleciła nam książkę „Fałszerze w sieci”.

Inna uczestniczka pogawędki Patrycja Mantyk z klasy V również wychodziła zadowolona. Cyt. „Dowiedziałam się bardzo dużo rzeczy m.in. kiedy pisarz napisał pierwszą książkę. Ile lat już pisze”.

Zarówno ona jak i wiele innych osób miało możliwość zakupu jego książek. Wszyscy chętni dostali autografy ze specjalną dedykacją od autora.

 

************************************************************************

Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką

W dniu 27 listopada 2012 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rząśni w towarzystwie kukiełkowych przyjaciół pojawiła się „bajkowa księżniczka”.

Wioletta Piasecka bo o niej mowa, to znana dzieciom autorka baśni i bajek, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych.

Pani Wioletta swoją twórczość promuje podczas różnego rodzaju spotkań w bibliotekach, księgarniach, szkołach i przedszkolach w kraju i za granicą. Wykorzystuje ją jako terapię w Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych.

W Rząśni pojawiła się na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej, która realizuje kampanię „ŁÓDZKIE CZYTA”. Staramy się pokazywać dzieciom i młodzieży osoby znane i lubiane. Dzięki temu pozyskujemy nowych czytelników.

W spotkaniu brały udział dzieci z przedszkoli i szkół w Rząśni i Białej. Oprócz tego, że poznały one jak się pisze książki, to mogły jeszcze usłyszeć głos prawdziwych bohaterów z różnych historyjek opowiedzianych przez Panią Piasecką oraz zakupić książki jej autorstwa, a także dostać prawdziwy autograf. Na pytanie co im się najlepiej podobało wołały cyt. „jak księżniczka mówiła kukiełkami….”.

************************************************************************

Spotkanie autorskie z Barbarą Rosiek

Wczoraj, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rząśni, w ramach akcji „Łódzkie czyta”, odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Rosiek – znaną pisarką, poetką i psychologiem klinicznym, która przyjechała z Częstochowy, aby spotkać się z czytelnikami z terenu naszej gminy.

Czytelnia biblioteki była wypełniona po brzegi młodzieżą, która pragnęła poznać i porozmawiać osobiście z autorką kultowej książki „Pamiętnik narkomanki”.

Podczas spotkania pisarka opowiadała o swoim życiu, o chwilach bardzo przejmujących, straconych szansach i próbach wyjścia z nałogu, o sprawach które opisuje w swoich książkach – o zmaganiach z własnymi słabościami. Autorka mówiła także o swoich pasjach i marzeniach.

Podczas spotkania można było nabyć książki autorstwa Barbary Rosiek, które autorka na miejscu opatrywała autografem.

Barbara Rosiek debiutowała w 1985 r. książką „Pamiętnik narkomanki”. To wstrząsająca opowieść dziewczyny, która wpadła w sidła narkomanii (autorka zaczęła ją pisać, gdy miała 14 lat, skończyła w okresie studiów). Obecnie ma w swoim dorobku 20 książek i tomików poezji, m.in. „ Kokaina. Zwierzenia narkomanki”, „Życie w hospicjum”, „Jak ptak przytwierdzony do skały”, „Miłość niedokończona”, „Być poetką”. Barbara Rosiek została w 2002 r. wyróżniona Srebrnym Medalem Cambridge.

********************************************************************

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

22 maja o godz. 12 w Zespole-Szkolno-Przedszkolnym w Rząśni w sali audiowizualnej odbyło się spotkanie autorskie z bajkopisarzem Wiesławem Drabikiem, znanego z takich ksiżeczek dla dzieci jak ” Bajka o smoku i karku i o tym jak powstał Kraków”, „Kocie łakocie”, O Twardowskim na kogucie i o diabłach w wielkim skrócie”, „Chwalipięta”, „Zwierzyniec” czy ” Muuundial na pastwisku” wydanej ostatnio z okazji organizowanego EURO 2012 . Autora 160 utworów.

Ogromna wyobraźnia, wiedza oraz miłość do dzieci sprawiły, że bajki pisane przez Wiesława Drabika odniosły wielki sukces.

Dało się to zauważyć na spotkaniu w którym uczestniczyły dzieci z Przedszkola i klas początkowych Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Rząśni i Szkoły Podstawowej w Białej. Zaproszony gość prowadził zajęcia w formie aktywizującej.

************************************************************************

Spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko

 

ator_szymeczko3-t.jpg

 

Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rząśnia w dniu  14 maja 2010 r.  brali w nim udział uczniowie klas IV – VI.

Cykl spotkań z autorami książek odbywa się dzięki współpracy z Gminną Biblioteką w Rząśni, która w ramach realizacji  programu PPWOW organizuje wspólnie ze szkołą te spotkania.

Kazimierz Szymeczko urodził się i mieszka w Rudzie Śląskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Prywatnie nauczyciel, po pracy biega po lesie, gra na gitarze i w szachy (ale nigdy równocześnie).  Organizuje sesje gier fabularnych i pisze książki dla dzieci. A pisze fachowo i dowcipnie od roku 1996. Współpracuje z pismem dla dzieci „Świerszczyk”, „Płomyczek”, publikuje w „Twoim Dziecku”, „Guliwerze”, „Nowych Książkach”, „Bibliotece w Szkole”. Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”

*************************************************************************

Spotkanie z Joanną Papuzińską

Joanna Papuzińska, właśc. Papuzińska-Beksiak (ur. 3 stycznia 1939 w Warszawie) – prozaik, poetka, autorka bajek i wierszy dla dzieci, profesor nauk humanistycznych.
Debiutowała w 1956 na łamach „Świata młodych” opowiadaniem „Człowiek o gorącym sercu”. Jest autorką wielu popularnych książek i wierszy dla dzieci, m.in. „Nasza mama czarodziejka”, „Rokiś” czy „Czarna jama”.
W 1957 ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo pracowała na Wydziałem Pedagogiki i Psychologii UW, a od 1982 w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1992 otrzymała stopień doktora habilitowanego, w 1992 tytuł profesora nauk humanistycznych. Ma w swoim dorobku wiele rozpraw i artykułów z dziedziny krytyki literackiej, czytelnictwa, bibliotekoznawstwa i literatury dziecięcej oraz słuchowisk radiowych. Była inicjatorem powstania i redaktorem naczelnym miesięcznika „Guliwer” (do 2002). Współpracuje z wieloma czasopismami dla dzieci. Członkini Zarządu Polskiej Sekcji IBBY.

************************************************************************

Urodzony w 1972 r. w Białymstoku. Autor książek dla dzieci i młodzieży.
Twórca słuchowisk radiowych. W latach 1995-2000 redaktor naczelny
magazynu dla dzieci „Świerszczyk”.
Autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa).

Laureat Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego (za książkę „Kacperiada…”), zdobywca – dwukrotnie – Nagrody Edukacyjnej XXI (za książki „Co to znaczy…” oraz „Bon czy ton”), autor bestsellerów wielokrotnie honorowanych laurami (wyróżnienie Polskiej Sekcji ibBY za książkę „Horror, czyli skąd się biorą dzieci”, wyróżnienie w konkursie na najlepszą książkę roku za książkę „Rózga”, „Małe pióro” za cykl książek o Kubie i Bubie).

Współpracuje z wydawnictwami: Nasza Księgarnia, Literatura, Dwie Siostry, G+J, Egmont, Wydawnictwo Literackie, Wilga.

Mieszka w Warszawie.

21-09-2009

Zawód pisarka, scenarzystka
– polska autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek.
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. W telewizji zadebiutowała w programie 5-10-15. Jest twórczynią programów telewizyjnych dla dzieci: Tut turu co (program muzyczny), Miganki (nauka języka migowego) i Piosenkarnia (program z wierszami).

Wybrane publikacje

Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada (Wydawnictwo Literatura, 2003) ISBN 83-89409-00-3
Muzyczna zgraja (Wydawnictwo Literatura, 2006) ISBN 83-89409-79-8
Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie (Wydawnictwo Literatura, 2007)
Akolada. 8 stopień wtajemniczenia (Wydawnictwo Literatura, 2008)

22-05-2009

Życiorys

Studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych w Warszawie[potrzebne źródło]. Debiutowała na łamach „Świata Młodych” w 1949; w 1958 opublikowała pierwszy tomik poezji Tere fere. Wspólnie z Mironem Białoszewskim ogłaszała wiersze w „Świerszczyku”, podpisywane pseudonimem „Wanda Miron”. Stworzyła popularny cykl programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka (1962–1973). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Twórczość

Jest autorką ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych.
Poezja
Wiersze pod psem (1959), Siedem księżyców (1970), Tańce polskie (1981), Remanent (1985; 81 wierszyków; wydanie ilustrowane przez Edwarda Lutczyna), Kram z literami (1987), Wiersze dla dzieci (1997), Wanda Chotomska dla najmłodszych (2000), Dla każdego coś śmiesznego (1971), Dlaczego cielę ogonem miele (1973), Dwunastu panów (1960), Kaczka-tłumaczka (1968)
Opowiadania
Klucze do Jelenia (1972), Drzewo z czerwonym żaglem (1976, wpisane na Listę Honorową IBBY), Pięciopsiaczki (1985), Dzień dobry, córeczko i inne opowiadania (1995), Od rzeczy do rzeczy (1969)
Scenariusze bajek filmowych dla dzieci
Tadek Niejadek (1957), Wędrówki pana Księżyca (1959), Kangurek (1966), Czarna krowa w kropki bordo (1971), Poczta (1973), Czarodziejski młynek (1977), Uciekł wałek ze stolnicy (1978), Fajka (1988), Szalik (1988).
Scenariusze bajek muzycznych

22-04-2009
DSCN4062-t.jpgDSCN4063-t.jpgDSCN4065-t.jpgDSCN4066-t.jpgDSCN4073-t.jpgDSCN4079-t.jpgDSCN4084-t.jpgDSCN4096-t.jpgDSCN4099-t.jpgDSCN4102-t.jpg

„Rapowana biografia Kaliny Jerzykowskiej”

Kalina Jerzykowska to poetka i pisarka,
a jeśli ktoś nie wie także dziennikarka.
Tutaj, w Łodzi, na Kościuszki 65 polonistykę ukończyła,
Tutaj swe rodzinne korzenie zapuściła.
Pracowała w szkole i w domu kultury.
A potem stanęła w literackie konkury.
Pisała wiersze, piosenki, musicale.
W „Gazecie Wyborczej” pracowała wytrwale.
Była szefową działu kulturalnego.
Wiedziałaś o tym, koleżanko,
Wiedziałeś, kolego?
Czarodziej, pluszcz i dzwoniec, ciocia Rose to jej książek bohaterowie.
A ty czytaj, ty czytaj, ty czytaj na zdrowie.
Za dokonania pisarkę uhonorowano Orderem Uśmiechu, a ja rapowałam na jednym wydechu.
Rymowanka – rapowanka, rap, rap, rap,
Chcesz być mądry, „zjadaj książki”, a nie schab.

************************************************************************

 

Spotkanie z pisarką Beatą Ostrowicką

17-03-2009

Beata Ostrowicka (ur. 1966[1]) – polska pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży.
Debiutowała w 1995 powieścią Niezwykłe wakacje (książka wyróżniona nagrodą sezonu wydawniczego IKAR 95 oraz przez Polską Sekcję IBBY). Laureatka kilku innych nagród, w tym wpis na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena. W 2000 odbyła się premiera jej sztuki, napisanej na podstawie Strychowych opowieści. Niektóre książki zostały przetłumaczone na języki obce. Wiele powieści uzyskało kwalifikacje do utrwalenia na taśmie magnetofonowej i systemem Braille’a, w celu udostępnienia ich dzieciom niewidzącym.
Współpracuje z „Misiem” i „Świerszczykiem”. Od 2001 związana jest z wydawnictwem Literatura.
Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a w latach 2000–2004 pełniła funkcję członka Zarządu Oddziału Krakowskiego SPP. Od 2006 należy do Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY[2].