5 września 2015 r. o godz. 11.00 na placu Gminnej Bibliotece Publicznej w Rząśni odbyło się Narodowe Czytanie największej powieści Bolesława Prusa ,,Lalka”. Na spotkanie przybyło liczne grono stałych czytelników, którzy z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali fragmentów lektury odczytanej przez: „Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Pogodna Jesień w Rząśni , 7 Drużynę Starszoharcerską „ISKRA” działającą przy Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni, pracownika Poczty Polskiej oraz bibliotekarzy. Po lekturze podjęto dyskusję na temat odczytanych fragmentów książki i realiów epoki.

DSCF47811-t.jpgDSCF48041-t.jpgDSC_01531-t.jpgDSC_01551-t.jpgDSCF4783-t.jpgDSCF4791-t.jpgDSCF4799-t.jpgDSC_0157-t.jpgDSC_0160-t.jpgDSCF48142-t.jpgDSCF48171-t.jpgDSC_0165-t.jpgDSC_01541-t.jpgDSC_0180-t.jpgDSC_0181-t.jpgDSC_0175-t.jpgDSC_0167-t.jpgDSC_0172-t.jpgDSC_01501-t.jpgDSCF47951-t.jpgDSC_0163-t.jpg

*************************************************************************************

Narodowe Czytanie 2014 – Trylogia!

 

W sobotę 6 września Nasza Biblioteka włączyła się w kolejną odsłonę ogólnopolskiego wydarzenia literackiego – Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy Trylogię Henryka Sienkiewicza.  Dyrektor  Gminnej Biblioteki Publicznej  w Rząśni Joanna Konieczko, przybliżyła nam osobę i dzieła pisarza. Była też „Sienkiewiczowska sztafeta”, czyli czytanie wybranych fragmentów „Trylogii” przez zaproszonych gości: uczniów z zaprzyjaźnionych szkół oraz uczestników imprezy.
Projekt Narodowego Czytania został zainicjowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. „Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości”.

bibliotekaDSC_1766-t.jpgbibliotekaDSC_1767-t.jpgbibliotekaDSC_1769-t.jpgbibliotekaDSC_1770-t.jpgbibliotekaDSC_1771-t.jpgbibliotekaDSC_1773-t.jpgbibliotekaDSC_1774-t.jpgbibliotekaDSC_1776-t.jpgbibliotekaDSC_1777-t.jpg
*******************************************************************************************************

Narodowe Czytanie – Aleksander Fredro

W dniu 7 września 2013 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni jako jedna z 750 instytucji kulturalnych w kraju, włączyła się w ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”.

Idea Prezydenta Bronisława Komorowskiego zapoczątkowana w roku 2012 przewiduje powszechne czytanie najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz dbanie o polszczyznę. W tym roku z uwagi na 220 rocznicę urodzin Aleksandra Fredry czytano właśnie jego dzieła.

W Rząśni nad imprezą honorowy patronat objął Wójt Tomasz Stolarczyk. Z jego inicjatywy wybrano do czytania m.in. „Zemstę” oraz „Śluby panieńskie”. Fragment pierwszego dzieła z podziałem na role przedstawili uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Pawła II – przygotowani przez Panią Renatę Szczecińską. Z drugim utworem zmierzyli się gimnazjaliści skupieni w 7 Drużynie Staroharcerskiej  ISKRA przy wsparciu Pani Anny Cyżyckiej.

Swój wkład w oprawę imprezy, wniosły także bibliotekarki z Białej i Rząśni. Martyna Żarowska przedstawiła życiorys artysty. Natomiast Danuta Ruka i Ewa Stęplewska przeczytały „Małpę w kąpieli” oraz „Paweł i Gaweł”.

Czytanie było nagrywane przez Radio Ziemi Wieluńskiej. Kto chce nich posłucha.

KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ:

www.radiozw.com.pl


biblio_plakat_narodowe_czytanie-t1-t.jpgIMG_01781-t.jpgIMG_01821-t.jpgIMG_02041-t.jpgIMG_02121-t.jpgIMG_02201-t.jpg

 

 

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!

Rok temu spotkaliśmy się podczas Narodowego Czytania, by wspólnie przypomnieć sobie piękne strofy Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Akcja ta cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem. W całym kraju przyłączyło się do niej wiele miast, miasteczek i małych miejscowości.  Czytano w bibliotekach, na miejskich placach, rynkach, w domach pomocy społecznej.

Kontynuując Narodowe Czytanie, w tym roku – 7 września – chciałbym zaprosić wszystkich Państwa do lektury dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat. Znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków.
Na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą. Tę rozpiętość, którą nietrudno odnaleźć w jego dziełach, warto wydobyć właśnie dzisiaj, gdy potrzeba nam lekkości, krytycznego spojrzenia, mądrego dystansu. Bo Fredro ukazuje polskie społeczeństwo takie, jakim ono było – z zaletami i wadami, bez upiększeń, zakłamań. Ale Cześnik Raptusiewicz, Aniela Dobrójska, Pan Jowialski to nie tylko książkowe postaci, to my sami, Polacy z bogatą historią, wielką duszą i fantazją.
Aleksander Fredro obecny jest w świadomości Polaków od pokoleń. Jego utwory poznajemy już jako dzieci – któż z nas nie zna bajki Paweł i Gaweł – potem omawiamy je w szkole, wracamy do nich jako ludzie dorośli. Mówimy Fredrą, znamy jego bohaterów, to wyróżnia nas jako obywateli tego samego narodu.
Od lat Fredro jest wystawiany na scenie, ekranizowany, ale przecież można go również czytać z rodziną, znajomymi, wspólnie albo w pojedynkę, z podziałem na role lub bez, w parku, w ogrodzie, w domu. Bo warto czytać dramaty, które od staropolszczyzny przez romantyzm po współczesność kształtują obraz polskiej kultury, tworzą pewien kod kulturowy, który jako Polacy bardzo dobrze rozumiemy. Albowiem kultura w piękny sposób łączy tradycję  z przyszłością, zbliża pokolenia, stając się okazją do rozmowy i spędzania razem czasu przez dzieci, rodziców, dziadków.
Szanowni Państwo!
Narodowe Czytanie przypomina o tym, że formują nas te same lektury. Tak więc wspólne czytanie wybitnych autorów piszących fantastycznie o Polakach i Polsce wzmacnia nasze poczucie jedności. Niech zatem 7 września 2013 roku będzie radosnym spotkaniem z komediami Fredry, z  jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem.
Wszystkich Państwa zachęcam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu dzieł Aleksandra Fredry!
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej