Strona główna » Aktualności » Wycieczka do Sandomierza – relacja

Wycieczka do Sandomierza – relacja

W dniu 12 sierpnia 2012 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni zorganizowała wycieczkę do Sandomierza. W wycieczce uczestniczyło 85 osób. Pomimo pochmurnej pogody wszyscy byli zachwyceni widokami i zabytkami Sandomierza.

Sandomierz jest miastem o tysiącletniej historii, malowniczo położonym na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. Turyści odwiedzający Sandomierz mogą zobaczyć doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny.

W nadwiślańskim grodzie znajduje się łącznie 120 obiektów zabytkowych. Do najbardziej znanych zalicza się przede wszystkim Bramę Opatowską, renesansowy Ratusz, Katedrę i Zamek pamiętające czasy Kazimierza Wielkiego oraz jedną z najstarszych szkół w Polsce – ponad czterystuletnie Collegium Gostomianum.

Poza kontaktem z historią warto podkreślić walory przyrodnicze miasta – jest położone nad Wisłą na siedmiu wzgórzach, pomiędzy którymi na dłuższe i krótsze spacery zapraszają malownicze lessowe wąwozy. W granicach miasta znajduje się rezerwat przyrody „Góry Pieprzowe”, które są wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich i rezerwatem geologiczno-przyrodniczym.

 W dalszej części relacji można zapoznać się z fotorelacją z wycieczki.