Strona główna » Początek » Wirtualny podarunek pod choinkę od biblioteki w Rząśni

Wirtualny podarunek pod choinkę od biblioteki w Rząśni

Od kilku dni, Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni może się poszczycić „nową technologią”, a mianowicie możliwością elektronicznego wypożyczania wybranych publikacji w IBUK Libra. Jest to nowość przynajmniej na terenie powiatu pajęczańskiego. Serwis o którym mowa, należący do Wydawnictwa Naukowego PWN, istnieje od 2007 roku. Z jego usług korzystały dotychczas m.in. największe biblioteki akademickie i publiczne, uczelnie oraz instytucje państwowe. Teraz tych instytucji jest coraz więcej. Walka o czytelnika schodzi na poziom lokalnych bibliotek. Te chcąc mieć coraz większy księgozbiór, doszły do wniosku, że warto iść w „nowoczesność”, gdyż przybywa publikacji, a nie trzeba dodatkowych regałów i bazy lokalowej.
Elektroniczna forma czytelnictwa ma coraz więcej zwolenników. Przemawiają za tym dodatkowe argumenty jak: dostęp z każdego miejsca ( dom, praca, uczelnia, podróż ), wejście z każdego urządzenia ( komputer, tablet, telefon ), bardzo prosta obsługa i nawigacja w systemie.
Dyrektor Joanna Konieczko – „My jako biblioteka w Rząśni wykupiliśmy dostęp do 867 wirtualnych pozycji, na łączną kwotę w przeliczeniu na książki 37.463 zł. Faktycznie zapłaciliśmy za to tylko 1.500 zł”.
Bibliotekarka Ewa Stęplewska tłumaczy, co należy zrobić by korzystać z e-biblioteki : „Najpierw należy, zgłosić się do GBP w Rząśni, gdzie czytelnik zostanie zarejestrowany w systemie i zostanie mu nadany indywidualny kod PIN. Osoba zarejestrowana w system otrzyma na swoją indywidualną pocztę, dane konieczne do logowania.” Dodaje przy tym, że -„posiadacz konta może bezpłatnie korzystać z zasobów e-buków dostępnych na IBUK Libra. Opłata jest jednorazowa i została ona już uiszczona przez bibliotekę”

Na zdjęciu: Ewa Stęplewska pokazuje jak łatwo można surfować po elektronicznej bibliotece.
Jest to naprawdę bardzo proste i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Szczególnie fajne jest to np. dla studentów, którzy mogą dodawać zakładki i robić notatki bezpośrednio w książce”.

DSC_0190-t.jpg