Strona główna » Początek » Telewizyjna Ciotka Klotka odwiedziła Szkołę Podstawową w Białej

Telewizyjna Ciotka Klotka odwiedziła Szkołę Podstawową w Białej

W dniu 24 kwietnia 2015 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej w Białej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni – odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, scenarzystką programów i autorką tekstów piosenek dla dzieci Ewą Chotomską.

Córka sławnej pisarki Wandy Chotomskiej i Jerzego Steinmetza znana jest jako Ciotka Klotka z programu dla dzieci „Tik- Tak” ( emitowanego w telewizji przez 17 lat ). Występowała ona także w innych produkcjach dla dzieci m.in.: w Ciuchci oraz Fasoli. Była producentką programów edukacyjnych takich jak: „Budzik” i „Jedyneczka”. Jest założycielką, wraz z Andrzejem Grabowskim, zespołu dziecięcego „Fasolki” ( 1983 r. ) oraz autorką ok. 300 tekstów piosenek m.in. „Mydło lubi zabawę”, „Szczotka, pasta”, „Zabiorę brata” czy „Moja fantazja”.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie całej szkoły podstawowej wraz z nauczycielkami. Dla nich Ewa Chotomska przybrała postać Ciotki Klotki. Jej barwny strój sprawił, że została mile i otwarcie przywitana przez dzieci i ich opiekunów. W trakcie wystąpienia pisarka opowiadała o swojej mamie, Wandzie Chotomskiej. Wspominała jak ona uczyła ją rymów. Opowiadała także o swojej twórczości, o domowych zwierzętach, które później stały się bohaterami jej książek i piosenek. Dziecięca publiczność była bardzo aktywna. Wszystkie chętnie odpowiadały na pytania i zagadki oraz śpiewały znane piosenki. Te, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi otrzymały od pisarki  cukierki.

Pisarka opowiadając o swoich książkach, piosenkach – poruszała bardzo przyziemne i jakże ważne tematy m.in.: że należy często jeść owoce i warzywa, dbając o higienę nie można zapominać o mydle i szczoteczce do zębów. Zwróciła uwagę na to, że należy z dziećmi dużo rozmawiać oraz czytać im książki, nawet do 12 roku życia. Czytanie wpływa na intelekt, a przede wszystkim rozwija fantazję i pobudza marzenia.

Na zakończenie spotkania Joanna Konieczko dyrektor gminnej biblioteki oraz Barbara Bociąga dyrektor szkoły, podziękowały pisarce za tak świetny występ, wręczając jej piękny bukiet kwiatów. Słowa uznania należą się również nauczycielce i bibliotekarce jednocześnie p. Annie Stachera, która była koordynatorem całego przedsięwzięcia ze strony szkoły.

Prawie wszystkie dzieci mogły kupić książki pisarki oraz zdobyć jej autograf. W czasie gdy ta pisała kolejne dedykacje w książkach, my zapytaliśmy dwie uczennice jak im się podobało spotkanie. „Było naprawdę super… mnie się bardzo spodobała piosenka o mydełku”, skwitowała Julia Stępień z klasy „0”, „a mnie piosenka o paście do zębów”, wtórowała jej rówieśniczka Ola Rozumek. Jednym z pierwszych, który kupił książkę i zdobył autograf był Maciej Zasada. „Wybrałem książeczkę o zającu poziomce, gdyż jest bardzo fajna” – stwierdził z uśmiechem.

Z tego co ustaliliśmy, Pani Ewa jechała jeszcze na jedno podobne spotkanie. Tam już chyba została bez książek…, gdyż większość wykupili uczniowie z Białej.

DSC_0234-t.jpgDSC_0236-t.jpgDSC_0359-t.jpgDSC_0448-t.jpgDSC_0480-t.jpgDSC_0491-t.jpg

Niebawem zamieścimy więcej zdjęć….( zakładka „Spotkania autorskie z pisarzami” )