Strona główna » Początek » Spotkanie autorskie z Aleksandrą Otocką

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Otocką

W dniu 8 kwietnia 2014 roku w Naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Panią Aleksandrą Otocką z domu Pietruszka, dumą naszego regionu. Poetka urodziła się w czasie wojny 1939 roku, w miejscowości Żary w gminie Rząśnia. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (aktualnie Akademia im. Jana Długosza)
Swoje utwory publikowała w tomikach zbiorowych Klubu Literackiego „Fraszka” działającego w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej. Poetka jest autorką min. dwóch tomików wierszy: „Wiersze z prozy życia”, którym zadebiutowała w 2012 roku i „Myśli posrebrzane”. To poezja po którą możemy sięgnąć zarówno w zimny, grudniowy wieczór jak i upalne lipcowe popołudnie, kiedy to czytelnik ze względu na wiek podda się z przyjemnością czytaniu przyjemnych dzieł. Pisanie wierszy daje także naszej lokalnej poetce dużą satysfakcję. Większość utworów Pani Aleksandry to życiowe mądrości, które łatwo trafiają do odbiorcy, powodując, że chce się jeszcze i jeszcze…

Na spotkanie przybyło wielu znajomych autorki i rodzina. Pisarka wszystkim uczestnikom wręczyła tomik wierszy z dedykacją. Autorka prezentowała swoje wiersze, wspominała dawne lata, nauczycieli, znajomych, miejsca. Do dyskusji włączyła się także publiczność. Pani Aleksandra to kobieta niezwykła, z ogromną pokorą do ludzi i świata. O sobie mówiła niewiele, wolała skupić się na poezji.
Spotkaniu towarzyszył również akcent muzyczny, miła niespodzianka – Lidia Stefanek, uczennica szkoły muzycznej zagrała na flecie dla Pani Aleksandry utwory: „Kanarek”, „Taniec Hajduka” i „Odę do Radości” – Hymn UE. Na zakończenie spotkania Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni Joanna Konieczko, z wyrazami podziękowania, wręczyła Pani Aleksandrze bukiet piękny kwiatów, zapraszając Ją jednocześnie na kolejne spotkanie jesienią.

Cierpliwość ( z tomiku „Myśli Posrebrzane” 2013)
Cierpliwość to jedna z cnót,
dziś rzadko spotykana,
a zawsze pożądana.